Pandemie koronaviru nepochybně negativně ovlivňuje většinu oblastí našeho života a tuzemské i světové ekonomiky. I přesto se však najdou výjimky, mezi které překvapivě patří i hypoteční úvěry. Právě o ně je v současnosti stále větší zájem a banky tak i během druhé vlny koronaviru vyřizují rekordní počty žádostí. Kvůli čemu stále stoupá zájem o hypotéky? A jak se bude trh s hypotečními úvěry dále vyvíjet?

BANKY V TOMTO ROCE POSKYTLY REKORDNÍ POČET HYPOTÉK

Hypoteční úvěry se nepochybně řadí mezi jedny z nejžádanějších typů úvěrů na trhu. V současnosti jí má tak přinejmenším pětina obyvatelstva. Na tomto trendu ale nic nezměnila ani pandemie koronaviru. Konkrétně tak banky v srpnu poskytly celkem 6 868 hypoték v hodnotě 19 173 miliard korun. Jinak tomu nebylo ani v září, kdy banky vyřídily 7 872 žádostí o hodnotě přesahující 22 000 miliard korun. Podle posledních odhadů by se počty schválených úvěrů v tomto roce mohly vyrovnat i období mezi roky 2016 a 2017.

VĚTŠINA KLIENTŮ PROZATÍM ZVLÁDÁ SPLÁCET SVÉ ZÁVAZKY

Pandemie prozatím ani nějak zásadně neovlivnila schopnost splácet většiny klientů bank. Průzkumy prozatím informují o tom, že přibližně 90 % klientů nemá problém se splácením, přičemž dalších 6 % již nedokáže dostát svým závazkům. Druhá vlna pandemie by však mohla počet těchto klientů ještě zvýšit. V takovém případě ale již nebudou moci využít moratoria. Jediným východiskem pro ně může být případná dohoda s bankou na odkladu nebo snížení splátek.

ZÁJEM O HYPOTÉKY STÁLE ROSTE

Jak už bylo řečeno zájem o hypotéky ze strany klientů bank stále roste, přičemž poslední průzkumy naznačují, že přibližně dalších 400 tisíc z nich plánuje v blízké době o hypoteční úvěr požádat. Jedním z důvodů může být i současné zdražování nemovitostí, a to především bytů.

V NÁVAZNOSTI NA TO VZROSTLA I PRŮMĚRNÁ VÝŠE HYPOTÉK, KTERÁ SE JEŠTĚ V MINULÝCH LETECH POHYBOVALA OKOLO 1 AŽ 2 MILIONŮ KORUN. V SOUČASNOSTI TEDY VĚTŠINA KLIENTŮ POŽADUJE HYPOTEČNÍ ÚVĚRY O HODNOTĚ DOSAHUJÍCÍCH PRŮMĚRNĚ 3 MILIONY KORUN.

Většina klientů chce využít i výhodných podmínek na trhu s hypotečními úvěry, a to především stále klesajících úrokových sazeb. Do karet jim však hrají i upravené podmínky pro poskytování hypotečních úvěrů ze strany České národní banky nebo zrušená daň z nabytí nemovitosti, která do nedávna představovala 4 % z celkové hodnoty nemovitosti.

HYPOTÉKY BY V NÁSLEDUJÍCÍCH MĚSÍCÍCH MOHLY ZLEVNIT

Současná situace tlačí úrokové sazby hypoték již šestý měsíc v řadě směrem dolů. Za toto období se tak propadly o 0,37 %, přičemž v porovnání s minulým rokem se jedná už o celé jedno procento. Momentálně jsou průměrné úrokové sazby u hypoték na 2,07 %, což je stejná hodnota jako ze září roku 2017. Druhá vlna pandemie by však mohla úrokové sazby srazit ještě níže. To potvrzují i poslední kroky některých bank. Momentálně tak mohou klienti ČSOB využít úrokové sazby 2,09 % a klienti Air Bank ještě nižší sazbu 1,99 %.  Podle všeho by se ale k jejich snížení mohly odhodlat i další banky.

NASTAL ČAS NA SETKÁNÍ?

Pojďme si domluvit osobní schůzku.

Společně vymyslíme tu nejlepší variantu pro Váš život,
Vaši rodinu nebo Vaši firmu.

Kontakt

Provozovatel webu je Jakub Kupka IČ 03227651, FO podnikající podle Živnostenského zákona.

Pod lipami 1296, Jičín

+420 736 221 443

jakub.kupka@edofinance.cz

Partneři