Vážení klienti, chápu, že v této nelehké době není dobrých zpráv nikdy dost. Jednu ale pro Vás mám. V posledních dnech byly zmírněny podmínky pro posuzování hypotečních úvěrů ze strany České národní banky.

Vím, že někteří z Vás doteď měli problémy s naplněním daných podmínek a banky Vám hypotéku odmítaly zřídit.

PROTO JSEM SE VÁM V TOMTO ČLÁNKU ROZHODL SHRNOUT NEJNOVĚJŠÍ INFORMACE OHLEDNĚ HYPOTEČNÍCH ÚVĚRŮ A JEJICH PODMÍNEK.

V ČEM VŠEM SE ZMĚNÍ PODMÍNKY PRO POSUZOVÁNÍ HYPOTÉK?

Nastalá situace ohledně pandemie koronaviru zasáhla nejen naše životy, ale i českou ekonomiku. I když u většiny z nás teď převládají negativní emoce, není hned potřeba vidět vše černě.

Jak se říká – na všem špatném lze najít něco dobrého. Někteří z vás totiž mohli mít doposud problémy s uzavřením hypotečního úvěru. To se však může změnit s novým doporučením České národní banky na zmírnění jejich posuzování.

Tento krok tak přináší zmírnění podmínek u tří úvěrových ukazatelů, podle kterých komerční banky posuzují, zda hypotéku klientovi přisoudí anebo naopak.

  1. Prvním z nich je ukazatel LTV, který udává poměr hodnoty úvěru neboli částky, kterou si chcete půjčit, k hodnotě zastavené nemovitosti. Ještě minulý měsíc byl tento ukazatel na hodnotě 80 %, ale po zásahu ČNB je nově na 90 %. Stále zde však zůstává 5% výjimka u hypoték s vyšším ukazatelem LTV. Vše ale záleží především na bance, kde si úvěr chystáte zřídit.
  2. Jako druhý ČNB snížila ukazatel DSTI, který udává, jakou částku z čistého příjmu jako klient vynakládáte na splátky všech svých dluhů. Ten ještě nedávno činil 45 % a po zmírnění je momentálně jeho doporučovaná hodnota 50 %.
  3. Poslední úpravou je pak rozhodnutí o zrušení povinnosti komerčních bank posuzovat nové hypotéky podle ukazatele DTI. Ten ve zkratce představuje jaký počet ročních čistých příjmů potřebujete ke splacení všech svých dluhů.

CO TO PRO VÁS ZNAMENÁ V PRAXI?

Všechna tato zmírnění po dlouhé době přináší většině klientů lepší možnost získat šanci projít „sítem“ komerčních bank. Pokud Vám tedy ještě nedávno Vaše banka odmítala zřídit hypoteční úvěr, máte teď větší šanci uspět.

Samozřejmě chápu, že Vám výčet výše zmíněných ukazatelů možná trochu zamotal hlavu, a tak přejdu rovnou k tomu nejdůležitějšímu.

Ještě nedávno totiž banky požadovaly po svých klientech, aby disponovali částkou minimálně 20 % z celkové hodnoty nemovitosti. Po zmíněném zmírnění, které vyšlo v platnost 1. dubna tohoto roku, požadují banky už jen 10 % z celkové hodnoty nemovitosti.

Právě s tímto limitem měla většina klientů problémy a proto doufám, že s jejich zmírněním dosáhnete úspěchu.

Věřím, že Vám tento článek alespoň trochu osvětlil aktuální situaci a možná vám i pomůže při rozhodování o nové hypotéce. Navíc při nynějším stavu ekonomiky je možné, že ČNB bude opětovně zmírňovat dané podmínky, a proto pro Vás budu situaci nadále sledovat a v případě dalších změn vás budu informovat.

Pokud budete mít jakékoli potíže nebo dotaz samozřejmě se na mě neváhejte obrátit.

NASTAL ČAS NA SETKÁNÍ?

Pojďme si domluvit osobní schůzku.

Společně vymyslíme tu nejlepší variantu pro Váš život,
Vaši rodinu nebo Vaši firmu.

Kontakt

Provozovatel webu je Jakub Kupka IČ 03227651, FO podnikající podle Živnostenského zákona.

Pod lipami 1296, Jičín

+420 736 221 443

jakub.kupka@edofinance.cz

Partneři