Vážení klienti, poslední dobou se na mě stále častěji obracíte o radu s tím, jak se v tomto období zachovat v případě, že své peníze pravidelně investujete. Samozřejmě chápu, že nastalá situace na trhu přidělala vrásky na čele nejednomu z Vás, a že většina z Vás teď přivítá nějakou radu, nebo alespoň malé povzbuzení.

Proto jsem se vám rozhodl v tomto článku přiblížit současný vývoj situace a poradit Vám, kam by měly směřovat Vaše další kroky na finančních trzích.

NEPROPADEJTE PANICE A NEROZPRODÁVEJTE SVÉ PORTFOLIO

Poslední měsíce a příchod pandemie koronaviru přinesl nejen strach z onemocnění, které tento virus způsobuje, ale i obavy ohledně vývoje finančních trhů.

NÁSLEDNĚ TAK ZAPOČALA DLOUHÁ VLNA VÝPRODEJŮ NA TRZÍCH, ČÍMŽ SE TATO PANIKA PŘENESLA I NA OSTATNÍ INVESTORY, KTEŘÍ DOPOSUD KE VŠEMU PŘISTUPOVALI S KLIDEM. PŘECI JEN AKCIOVÉ TRHY PROPADLY V PRŮMĚRU O 30 % BĚHEM NĚKOLIKA MÁLO DNÍ.

I když Vaše obavy plně chápu a nechci tuto situaci nijak zlehčovat, mohu Vás ujistit, že žádný armageddon se na finančních trzích nekoná a konat se pravděpodobně ani nebude.

Chtěl bych Vám tedy poradit – nepropadejte panice. A i přes toto nelehké období si pokuste zachovat chladnou hlavu a zdravý rozum.

Je mi více než jasné, že tlak ze strany vyděšených investorů je velmi silný a nejednoho z nás nutí k zamyšlení, jestli není na místě začít s prodejem akcií, nebo výběru peněz z podílových fondů pro předejití ještě větším ztrátám.

Mohu však říct, že nejen z mého pohledu, ale i z pohledu dalších odborníků nedochází a ani se nechystá k úplnému krachu finančních trhů. Naopak se jedná pouze o krátkodobý pokles, z kterého se trh dříve či později zotaví. Není tedy důvod rozprodávat své portfolio a podléhat panice.

Prodej vás totiž v konečném důsledku může stát mnohem více, než případné další investování.

 

KAŽDÝ POKLES JE PŘEDEVŠÍM INVESTIČNÍ PŘÍLEŽITOSTÍ

Pokles trhu je ve většině případů, a to i v tomhle, otázkou několika měsíců, po kterých se začnou ceny opět zotavovat a stoupat k normálu. Případný prodej vám tedy může uškodit mnohem více než investice do oslabených titulů. Může se vám totiž stát, že při prodávání promeškáte následný růst a nezbude vám nic na čem byste mohli začít stavět.

PRO KAŽDÉHO ÚSPĚŠNÉHO DLOUHODOBÉHO INVESTORA JE KAŽDÝ POKLES PŘEDEVŠÍM INVESTIČNÍ PŘÍLEŽITOSTÍ K ROZŠÍŘENÍ SVÉHO PORTFOLIA O NOVÉ TITULY NEBO PŘIKOUPENÍ VĚTŠÍHO MNOŽSTVÍ TĚCH STÁVAJÍCÍCH.

Každý z nás se samozřejmě snaží vytvořit silné a kvalitní portfolio, které zaručí vysoké zhodnocení, a to především z dlouhodobého hlediska. Momentální pokles vám tedy přináší především perfektní příležitost k nákupu silných titulů, jak se říká, se slevou.

Většina společností, které v nedávné době zaznamenaly pokles se totiž v několika následujících měsících opět postaví zpět na nohy a začnou znovu růst. Pokud tedy disponujete dostatečnou finanční rezervou a můžete si dovolit investovat není na co čekat.

 

I PŘES VŠECHNO PŘISTUPUJTE KE KAŽDÉ INVESTICI ZODPOVĚDNĚ

V současné době je tedy nejlepší sáhnout po titulech již osvědčených společností, u kterých se předpokládá, že nebudou nějak zvláště zasaženy pandemií a budou po zotavení opět v dlouhodobém horizontu vykazovat zisky.

I tak vás chci upozornit, že je stále potřeba mít se na pozoru a počítat s dalším poklesem. Ten lze očekávat především na akciových trzích.

Nejde však o nic překvapivého vzhledem k vývoji situace v USA, kde není virus stále pod kontrolou. V tomto případě tedy cena některých titulů může stále ještě klesnout a je tak vhodné nějakou dobu počkat a sledovat jejich další vývoj.

Mnoho z vás také přemýšlí nad tím, zda se raději zaměřit na pravidelné nebo jednorázové investování. Po pravdě obě varianty mají své plusy i mínusy, přičemž záleží z velké většiny na tom, do čeho se chystáte investovat.

PRAVIDELNÉ INVESTICE MŮŽETE VYUŽÍT V TÉTO SITUACI PŘEDEVŠÍM U TITULŮ, KTERÉ I PŘI TĚCH NEJHORŠÍCH SCÉNÁŘÍCH NEMOHOU BÝT NĚJAK DRAMATICKY OVLIVNĚNY. NAJDETE MEZI NIMI ODVĚTVÍ, KTERÁ BUDOU POTŘEBA PRAKTICKY VŽDY A ZA JAKÉKOLI SITUACE, A TO NAPŘÍKLAD POTRAVINÁŘSKÝ PRŮMYSL NEBO ZDRAVOTNICTVÍ.

Pokud ale máte v hledáčku tituly společností, které jsou pro vás jinak nad vaše možnosti a je zde vysoká pravděpodobnost, že se brzy opět oklepou a upevní své postavení na trhu neváhejte a zkuste i jednorázovou investici za výhodnou cenu. Vždy však ke každé investici přistupujte zodpovědně a berte i ohled na vývoj současné situace.

 

SNIŽTE SVÉ PŘÍPADNÉ RIZIKO NA MINIMUM

Při každé krizi, a to i teď, se najdou obory, které budou růst mnohem rychleji než ty ostatní. Samozřejmě chápu, že rychlý růst a případné zhodnocení je lákavé, ale nejedná se však o dlouhodobé investice. S největší pravděpodobností jsou totiž jejich ceny ovlivněny současnou poptávkou po nich a po skončení určitého období se může stát, že opět klesnou na své minimum a nebudou tak ziskové.

Jestli však vidíte v určitém odvětví nebo společnosti potenciál do budoucna nevkládejte do něj bezhlavě většinu svých úspor a pamatujte na tak často zmiňovanou diverzifikaci portfolia. V každém případě, pokud i tak máte možnost v menší míře riskovat přistupujte k těmto krokům pouze pokud máte dostatečnou finanční rezervu a případná ztráta u vás nenapáchá velké škody. Pokud však váš rozpočet ani finanční rezerva není v takové kondici doporučuji vám se těmto investicím v maximální možné míře vyhnout a sázet spíše na jistotu.

Na závěr doufám, že vám tento článek pomůže v budoucím rozhodování ohledně investicí a možná vás i trochu v této nelehké době uklidnil. Na druhou stranu chápu, že další negativní zprávy, které se na nás hrnou ze všech stran vám moc klidu nepřinesou a některá investiční rozhodnutí mohou být i těžká. Proto se na mě neváhejte obrátit s jakýmkoli dotazem ať už ohledně investování nebo čehokoli jiného.

NASTAL ČAS NA SETKÁNÍ?

Pojďme si domluvit osobní schůzku.

Společně vymyslíme tu nejlepší variantu pro Váš život,
Vaši rodinu nebo Vaši firmu.

Kontakt

Provozovatel webu je Jakub Kupka IČ 03227651, FO podnikající podle Živnostenského zákona.

Pod lipami 1296, Jičín

+420 736 221 443

jakub.kupka@edofinance.cz

Partneři