Vážení klienti, v současné době je nejvíce řešeným tématem pandemie koronaviru, která obrátila naruby ze dne na den život nejednoho z nás. Kvůli nezbytným opatřením mnoho podnikatelů, ale i zaměstnanců přišlo o své příjmy a musí řešit nelehkou otázku, a to, jak vyjít se svým rodinným rozpočtem a přitom nedlužit.

I v této době se však objevují dobré zprávy a jednou z nich je i možnost odložení splátek až o 3 měsíce, která je nabízena většinou bank, které působí na našem trhu.

Právě proto jsem se Vám v tomto článku rozhodl odpovědět na nejčastější otázky ohledně tohoto tématu a zároveň vám i poradit, jak v této situaci postupovat.

NA JAKÉ ÚVĚRY SE ODLOŽENÍ SPLÁTEK VZTAHUJE?

odložení splátky úvěruNa začátek je důležité říct, na jaké úvěry se odložení splátek bude vztahovat.

Podle rozhodnutí většiny bank společně s Českou bankovní asociací se toto opatření týká spotřebitelských a hypotečních úvěrů u osob samostatně výdělečně činných (OSVČ) a zaměstnanců, jejichž příjmy jsou ovlivněny pandemií koronaviru.

POKUD VÁM TEDY BANKA VYHOVÍ, A JÁ VĚŘÍM, ŽE ANO, MŮŽETE SI SPLÁTKY ÚVĚRŮ ODLOŽIT AŽ O 3 MĚSÍCE.

V žádném případě se nemusíte bát, že byste po uplynutí této doby museli čtvrtý měsíc platit všechny tři splátky najednou. V tomto případě jde pouze o dobu, kdy nebudete muset úvěr splácet, přičemž se o toto období prodlouží celková doba splácení úvěru.

Vy tak získáte 3 měsíce navíc, během kterých můžete svoji současnou finanční situaci řešit a až poté opět začít daný úvěr měsíčně splácet jako doposud.

Navíc vás tento krok podle České bankovní asociace nebude stát další záznam v registru dlužníků, jako tomu bývá u běžných odkladů splátek.

BANKY, U KTERÝCH JE MOŽNÉ POŽÁDAT O ODLOŽENÍ SPLÁTEK ÚVĚRU

Dopředu je potřeba zmínit, že každá banka má svá specifika, což samozřejmě zahrnuje i jiná pravidla. Naštěstí se ale většina českých bank rozhodla svým klientům v tomto směru vyhovět a umožnit jim odložení splátek úvěrů.

V následujícím seznamu najdete všechny banky, na které se můžete obrátit, pokud se k tomuto kroku rozhodnete.

  • Fio Banka
  • Uni Credit Bank
  • Komerční banka
  • Československá obchodní banka (ČSOB)
  • Česká spořitelna
  • Hypoteční banka
  • Expobank
  • Raiffeisenbank
  • Sberbank

Možnost odložení splátek určitě zajímá především klienty bank Moneta Money Bank a Air Bank, které se nejdříve nechaly slyšet, že o žádném takovém opatření neuvažují.

S radostí vám však mohu oznámit, že obě zmíněné banky svůj názor změnily, a i jejich klienti tak mohou využít odložení splátek až o 3 měsíce.

 

ŽÁDOST O ODLOŽENÍ SPLÁTEK ÚVĚRU A KOMUNIKACE S BANKOU

vyplnění žádosti o odložení splátek úvěruJak už jsem zmiňoval, každá banka může mít jiná pravidla a požadovat i jiné dokumenty. Proto se vám pokusím nastínit pouze všeobecné podmínky, které jsou běžné u většiny bank.

Je však potřeba počítat s tím, že některé z bank budou možná přísnější a některé zase méně. Důležité je také zmínit, že celý proces a rozhodování bank o tom, jak bude vše probíhat je stále v jednání a je možné, že se budou podmínky během času měnit a různě upravovat.

Podle všeho by však žádost o odložení splátek měla mít obdobnou podobu jako ta běžná, což zahrnuje vyplnění žádosti a upřesnění své aktuální životní situace, která vám brání v tom splácet úvěr.

V tomto případě bude potřeba doložit, jak důsledky pandemie koronaviru ovlivnily váš dosavadní příjem. Tím může být například ošetřovné, nemocenská, karanténa nebo i ztráta zaměstnání nebo ukončení provozu či uzavření firmy.

V DRTIVÉ VĚTŠINĚ PŘÍPADŮ BUDE PODÁNÍ TAKOVÉ ŽÁDOSTI PROBÍHAT ONLINE A S NEJVĚTŠÍ PRAVDĚPODOBNOSTÍ BUDE SITUACE ŘEŠENA PŘES TELEFONNÍ HOVOR.

 

 

VYHOVÍ BANKY OHLEDNĚ ODKLADU SPLÁTEK KAŽDÉMU?

V současné době stále ještě není stanoveno, za jakých podmínek banky případné odložení splátek povolí, ale je více než jisté, že se budou snažit vyhovět většině svých klientů.

Samozřejmě je však potřeba počítat i s tím, že může dojít k výjimkám a banka takovou žádost neschválí. Důvodů může být mnoho, a to především proto, že každá banka přistupuje ke svým klientům jinak a navíc individuálně.

To v praxi znamená, že bude rozhodovat na základě toho o jaký úvěr se jedná, v jaké výši byl sjednán, jaká je vaše současná situace, ale také jaké další úvěry splácíte. U některých klientů je tedy možné, že systémem hodnocení neprojdou a banka jim tak nebude schopna vyhovět.

CO KDYŽ MI BANKA NEPOVOLÍ ODKLAD SPLÁTEK?

Jak už jsem nastínil výše – může se doopravdy stát, že vám banka v žádosti o odložení splátek nevyhoví. Ale není potřeba zoufat.

Stále máte další možnosti, jak tuto situaci řešit. Zmíněné odložení splátek totiž není jediný způsob, jak snížit tlak na svůj rodinný rozpočet.

Mezi ty nejčastější způsoby, které vám banka může nabídnout, je například snížení splátek či úrokových sazeb nebo prodloužení doby splácení. Dalšími a trochu radikálnějšími způsoby jsou pak konsolidace úvěrů nebo i případné převzetí dluhu.

NA ZÁVĚR BYCH RÁD ZNOVU VYZDVIHL TO, ŽE KAŽDÁ BANKA BUDE MÍT PŘI PODÁNÍ A SCHVALOVÁNÍ ŽÁDOSTI O ODLOŽENÍ SPLÁTEK JINÉ PODMÍNKY. PROTO DOPORUČUJI SLEDOVAT WEBOVÉ STRÁNKY VAŠÍ BANKY A INFORMOVAT SE PRŮBĚŽNĚ O TOM, JAK SE SITUACE VYVÍJÍ.

Hlavní je se však nebát a začít situaci řešit ihned ze začátku.

Pokud budete mít jakýkoli dotaz nebo budete potřebovat pomocnou ruku, rozhodně se na mne neváhejte obrátit.

Jakub Kupka
Finanční poradce s důvěrou

NASTAL ČAS NA SETKÁNÍ?

Pojďme si domluvit osobní schůzku.

Společně vymyslíme tu nejlepší variantu pro Váš život,
Vaši rodinu nebo Vaši firmu.

Kontakt

Provozovatel webu je Jakub Kupka IČ 03227651, FO podnikající podle Živnostenského zákona.

Pod lipami 1296, Jičín

+420 736 221 443

jakub.kupka@edofinance.cz

Partneři