Vážení klienti. Dnes Vám přináším další informace o opatřeních vlády z důvodu pandemie koronaviru. Jedním z nich má být nově i plánované zrušení daně z nabytí nemovitosti, které může některým z Vás ušetřit i statisíce korun. V současnosti má však vláda tento návrh stále na stole. Je ale pravděpodobné, že k jeho schválení přijde co nevidět.

Proto Vám dnes přináším shrnutí toho, co pro vás bude případné zrušení této daně znamenat a jaké výhody, ale možná i nevýhody to s sebou přinese.

ZA JAKÝCH PODMÍNEK SE VÁS BUDE TÝKAT ZRUŠENÍ DANĚ Z NABYTÍ NEMOVITOSTI

Nejprve se podíváme na to, jak odvod daně z nabytí nemovitosti funguje za běžného stavu. Normálně je kupec nemovitosti totiž povinen zaplatit 4 % daň z její hodnoty.

Ještě do roku 2016 byl však tuto daň povinen uhradit prodejce. Povinnost se ale přesunula na kupující a v praxi to znamená, že při koupi nemovitosti za 4 miliony korun Vás daň z nabytí nemovitosti vyjde na 160 000 Kč.

Pokud ale projde nový návrh na její zrušení vládou a bude schválen, můžete tuto částku při koupi nemovitosti ušetřit.

Podle posledních informací by se toto opatření mělo týkat těch z Vás, kteří provedli vklad na katastr nemovitostí během prosince minulého roku a jejich daň byla splatná od 31. března 2020.

V případě, že patříte do této skupiny a daň jste již uhradili, mám pro Vás dobrou zprávu. Bude možné zažádat o vyplacení přeplatku. Není však jasné, zda vůbec, popř. kdy dojde k projednávání tohoto zákona. Prozatím je tak stále platné prominutí sankcí při pozdním podání přiznání k dani, pozdní platbě ale i pozdní platbě zálohy.

KONEC ODPOČTŮ ÚROKŮ Z HYPOTEČNÍCH ÚVĚRŮ

Jak už jsem zmínil, zrušení daně s sebou nese i určité nevýhody. Tedy přesněji naštěstí pouze jednu, a to zrušení odpočtu úroků z hypotečního úvěru od základu daně. Ten bylo možné běžně odečíst až do výše 300 000 Kč za jeden rok. Pokud však vláda schválí toto opatření a daň zruší, nebude možné u nových hypoték tuto výhodu využít.

To se však nebude týkat již dříve zřízených hypoték a poplatníků, kteří již daň z nabytí nemovitosti zaplatili. Pro ně se i při schválení nic nezmění a budou moci i nadále uplatnit odpočet úroků.

Je ale důležité upozornit na to, že výše placené daně z nabytí nemovitosti a odpočty úroků z hypotečního úvěru jsou téměř stejné. V praxi byste tak neměli při jeho zrušení prodělat žádnou ztrátu.

JAK TO BUDE S ODPOČTY U NOVOSTAVEB?

Novostavby jsou běžně od daně z nabytí nemovitosti osvobozené a zůstane to tak i při jejím zrušení. Zde se Vám však nabízí možnost uplatnit si odpočet úvěrů z hypotečního úvěru, a to v rámci návrhu vlády nazvaného opt-in. Ten se bude týkat všech vlastníků novostaveb, kteří podali svůj vklad do katastru nemovitostí do 31. prosince minulého roku a jejich daň byla splatná 31. března 2020.

Jedinou podmínkou je tak podání přiznání k dani příslušnému finančnímu úřadu. U jiných typů nemovitostí by to samozřejmě znamenalo, že byste byli nuceni tuto daň uhradit, ale jak už bylo řečeno, novostavby jsou od ní osvobozeny. Nemusíte se tak bát, že byste se tímto přiznáním „upsali“ k její platbě. Důležitou podmínkou je také nutnost podání přiznání do 30 dnů od schválení zákona.

Věřím, že Vám tento článek alespoň v menší míře osvětlil dění kolem hojně diskutovaného tématu ohledně zrušení daně z nabytí nemovitosti a možná vám odpověděl i na některé z vašich otázek. V současnosti však není tento zákon stále schválen a je možné, že dojde i k změnám, a proto budu i tak nadále situaci sledovat.

Pokud budete mít jakýkoli dotaz samozřejmě se na mě neváhejte obrátit.

NASTAL ČAS NA SETKÁNÍ?

Pojďme si domluvit osobní schůzku.

Společně vymyslíme tu nejlepší variantu pro Váš život,
Vaši rodinu nebo Vaši firmu.

Kontakt

Provozovatel webu je Jakub Kupka IČ 03227651, FO podnikající podle Živnostenského zákona.

Pod lipami 1296, Jičín

+420 736 221 443

jakub.kupka@edofinance.cz

Partneři